Türkiye Doktorları - Doktor Rehberi - 40.000 Doktor I Doktor Ara I Doktor Bul


Düzgün Dişler Özgüveni Arttırır PDF Yazdır e-Posta

 

Dişler, yüzümüzün en dikkat çeken yeri. Bu nedenle küçük kusurlar bile hemen göze çarpar. Diş Hekimi Protez uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, sağlıklı ve bakımlı görünen dişlerin, insanların dikkatini daima pozitif yönde çektiğini söyledi. Dr. Kışlaoğlu’na göre, sağlıklı dişler kişide özgüveni arttırırken, kötü görünümlü dişler ise özgüveni kaybettirir, kişi gülümsemeye dahi çekinir. İşte bu noktada diş estetiği devreye girer. “Eskiden dişi ağrıyana, şişene dek insanların aklına diş hekimine gitmek gelmezdi. Yani ihtiyaçtan diş hekimine gidilirdi.” diyen Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, günümüzde ise insanlar hem sağlıklı hem de güzel görünen dişlere sahip olabilmek için diş hekiminden yardım aldıklarının altını çizdi.

Peki estetiğin diş hekimliğindeki yeri nedir? 

“Estetik diş hekimliği, esasında diş hekimliğinin tüm branşlarını içine alır” diyen Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu, estetik diş hekimliğinin ortodonti (tel takma), diş eti sorunları, implant tedavisi, porselen kaplama gibi birçok branşı bir çatı altına topladığını ifade etti. Eskiden diş hekimine gidildiğinde hastanın dişinde çürük varsa temizlenip tedavi edildiğini, diş eti sorunu varsa giderildiğini, hastanın rahat çiğneyip çiğnemediğine bakılırdı.

Günümüzde ise ağız sağlığı kazanımı esnasında dişlerin çok daha güzel görünür hale getirilmesi oldukça revaçta. Sağlık problemi çözüldükten sonra hastanın yüzüne bakıp estetik eksikliklerini saptayarak hastaya yeni bir dizayn çıkardıklarını söyleyen Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, hastaya özgüvenini yeniden kazandıracak güzel bir gülüş için çeşitli teknikler kullanıldığını belirtti.

“Mum mock - up” yönteminin, kişiye hayalindeki gülüşü kazandıracak yöntemlerden biri olduğunu söyleyen Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, kaplamalar hazırlanırken, istenilen her türlü değişimin yapılabileceği pek çok şeklin ve rengin deneyerek görülebilecek, kişiye özel olarak hazırlanan mum mock-up’la dişlerin renk ve formlarını kişi bire bir  prova ederek kendisine yapılacak dişleri doktoruyla birlikte fikir alışverişinde bulunarak ve deneyip görerek yüzüne ve ağız şekline en uygun gülüşe karar verebilmektedir. Dr. Kışlaoğlu, “Çünkü bu sistemle, yeni dişlerinizin son halini almadan önce bir çeşit final provası olacaktır. Böylece diş hekiminiz, sizin ağız yapınıza uygun ve rahat hissedeceğiniz şekilde düzenlemeleri yaparak son şeklini kazandırabilecektir.” diye konuştu.

“Bilgisayarda estetik görüntüleme” tekniğinin bu yöntemlerden biri olduğunu kaydeden Kışlaoğlu,  “Diş hekiminiz tarafından öncelikle hastanın yüz ve dişlerinin çeşitli açılardan dijital fotoğrafları çekilir. Daha sonra bu fotoğraflar özel ve bu amaçla yazılmış bir program yardımı ile hastanın yüzünde görmek istediği görüntü üzerinde çalışarak çeşitli alternatifler sunar” diye konuştu.

Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, bir diğer yöntem olan “Bonding” için de şu bilgileri verdi: “Bu yöntemde hastanın dişlerine doğrudan özel bir dolgu maddesi uygulanır ve dişlerin üzerinde bir heykeltıraş gibi çalışılarak yeniden yapılandırılır. Hasta bu geri çıkarılabilir madde ile de bir ya da iki gün geçirerek, ailesinin, arkadaşlarının fikirlerini alabilir, ayrıca kendi fotoğraflarınızı çekerek son kararını verebilir.”

 

Menü


Son Eklenenler

Özge Sezen Özge Sezen
 İSTANBUL
Remzi Gülsoy Remzi Gülsoy
 MANİSA
Ali Korkmaz
 İSTANBUL
Ünal Yılan Ünal Yılan
 BURSA
Nihal Borataç Nihal Borataç
 İSTANBUL
Dilek Öcal Dilek Öcal
 İSTANBUL
Ömer Yoldaş Ömer Yoldaş
 İZMİR
Levent Renda Levent Renda
 ANTALYA
Kemal Uğurlu Kemal Uğurlu
 İSTANBUL

Doktor Ara


Ara :Kategori Seç

Firma Ara

Bu site doktor arayanlar, hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer alan doktor bilgilerinde değişiklik olmuş olabilir. Lütfen değişiklikleri bildiriniz. Siteye kullanıcı olarak üye olanlar bilgilerini güncelleyebilirler. Sitede yayınlanan bilgilerin içeriğinden site yönetimi sorumlu değildir
UYARI