Türkiye Doktorları - Doktor Rehberi - 40.000 Doktor I Doktor Ara I Doktor Bul


Kalp Yetmezliği PDF Yazdır e-Posta

 

Kalp yetmezliği kalbin kendine gelen kanı dokulara gerekli ve yeterli ölçüde gönderememesinden kaynaklanan belirti ve bulguları niteleyen durum/hastalıktır.

Kalp yetmezliğine koroner damar hastalıkları(örneğin kalp krizleri),kalp kapak hastalıkları(örneğin mitral kapak yetmezliği),uzun süre kontrolsüz hipertansiyon,kalp kasının kendi hastalıkları(myokarditler),kalp dışı sebepler(örneğin guatr bezinin aşırı çalışması) sebep olabilir.

Kalbin temelde pompa gücü yetersizliğine işaret eden kalp yetmezliğinde şu belirtiler olabilir:Efor veya istirahat halinde nefes darlığı,çabuk yorulma,sırtüstü yatamama,bacaklarda şişme,geceleri nefes darlığı ile uyanma,çarpıntı,kilo alma vb.

Uzun dönemde özelliklede kontrolsüz ise kalp boşluk ve boyutlarında büyüme ile sonuçlanır.

Tedavide eğer edilebiliyosa kalp yetmezliğine neden olan altda yatan hastalığın tedavisi asastır(örneğin koroner damarlardaki darlıkların balon angiplasti,stent,kalp cerrahisivb yenden kanlandırılması,hipertansiyonun etkili kontrolü gibi) esasdır.Bunun yanında tuz kısıtlaması,egzersiz, kalp yetmezliğine yönelik ilaçların(digital,idrar söktürücüler,damar genişletici ilaçlarvb) tedaviyi tamamlar.Kalp transplantasyonu,kalp pili uygulamaları da diğer bazı yaklaşımlardır.

 

Menü


Son Eklenenler

Nurten Boyraz Nurten Boyraz
 ANKARA
Önder Koç Önder Koç
 ANKARA
Aykut Aykanat
 İSTANBUL
Andaç Aykan Andaç Aykan
 İSTANBUL
Turgut Yüce Turgut Yüce
 KOCAELİ
Selim Tamam
 ANKARA
Bülent Şen Bülent Şen
 İSTANBUL
Nadire Tuncer Nadire Tuncer
 AFYONKARAHİSAR

Doktor Ara


Ara :Kategori Seç

Firma Ara

Bu site doktor arayanlar, hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer alan doktor bilgilerinde değişiklik olmuş olabilir. Lütfen değişiklikleri bildiriniz. Siteye kullanıcı olarak üye olanlar bilgilerini güncelleyebilirler. Sitede yayınlanan bilgilerin içeriğinden site yönetimi sorumlu değildir
UYARI