Türkiye Doktorları - Doktor Rehberi - 40.000 Doktor I Doktor Ara I Doktor Bul


Glokom (Göz Tansiyonu) PDF Yazdır e-Posta

 

Glokom Nedir?
Glokom değişik tipleri olan optik sinirde ilerleyici hasarla, görme alanı kayıpları ve yüksek göz içi basıncı ile karakterize oldukça yaygın bir hastalıktır.

Glokom dünya üzerinde önlenebilir körlük nedenlerinden bir tanesidir. Eğer glokom zamanında tanınır ve tedavi edilirse görme kaybınız önlenebilir. Bir çok insan glokom hastalığına sahip olmakla bu durumu bilmemektedir. Glokom hastalığının bulguları ancak çok ileri dönemlerde belirginleşir. Bu nedenle iyi bir göz muayenesinin önemi unutulmamalıdır.

Glokomda temel risk faktörü yüksek göz iç basıncıdır. Göz içi basıncı, aköz hümör denilen göz içi sıvısının gözden atılımına çeşitli nedenlerle direnç gelişmesine bağlı olarak artar. Eskiden glokoma neden olan tek faktörün yüksek göz içi basıncı olduğu düşünülürdü. Ancak göz içi basıncı kontrol edilen bazı hastaların görme alanında görülen ilerleyici hasar ya da göz içi basıncı normal olan kişilerde izlenen glokom, göz içi basıncının bu hastalığın tek nedeni olmadığını gösterdi.

Optik sinirin göz içi basıncına dayanıklılığı da önemli bir faktördür. Normal toplumda göz içi basıncı değerleri 10 ve 21 mmHg arasındadır, her yüksek göz içi basıncına sahip kişi, glokom hastalığına sahip değildir. İleri yaşla birlikte göz içi basıncında bir miktar yükselme olabilir.
 

Menü


Son Eklenenler

Ömer Bayar Ömer Bayar
 ANKARA
Habib Bostan Habib Bostan
 İSTANBUL
Gülsemin Koçak
 İSTANBUL
Nurten Boyraz Nurten Boyraz
 ANKARA
Önder Koç Önder Koç
 ANKARA

Doktor Ara


Ara :Kategori Seç

Firma Ara

Bu site doktor arayanlar, hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer alan doktor bilgilerinde değişiklik olmuş olabilir. Lütfen değişiklikleri bildiriniz. Siteye kullanıcı olarak üye olanlar bilgilerini güncelleyebilirler. Sitede yayınlanan bilgilerin içeriğinden site yönetimi sorumlu değildir
UYARI