Türkiye Doktorları - Doktor Rehberi - 40.000 Doktor I Doktor Ara I Doktor Bul


Karaciğer Yağlanması (Hepatosteatoz) PDF Yazdır e-Posta

 

Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde meydana gelen aşırı yağ birikimi olarak açıklanabilir. Alkol tüketiminin fazla olduğu, beslenme alışkanlıklarında hayvansal gıdalara ağırlıklı yer veren toplumlar karaciğer yağlanması hastalığı ile karşı karşıyadırlar. Hastalık hakkında yapılan araştırmalarda her dört yetişkinden birinde hastalık belirtileri görülebildiği saptanmıştır. 

Karaciğer yapısının bozulması sonucu hücrelerde biriken yağlar, vücudumuz için hayati önem taşıyan enzimlerin üretilmesi, gerekli dağılımın yapılması gibi işlevleri yerine getiremez.
  

Nedenleri: 
Şişmanlık,
Sürekli alkol kullanınımı, 
Diabet (şeker hastalığı), 
Geçirilmiş hepatit (Sarılık),
Kortikosteroid (kortizon) kullanımı,
Reye sendromu, 
 
Wilson hastalığı,
Protein yönünden fakir beslenme, 
Kortizon türevi ilaç kullanımı ve diğer bazı ilaçlar olarak sıralanabilir.

Tedavi: 
Karaciğer yağlanmasının tedavisi erken teşhis edildiğinde oldukça kolaydır. Beslenmemize özen göstermek bile karaciğer yağlanması hastalığının ilerlemesini oldukça yavaşlatır. Karaciğer yağlanması tek başına rahatsız edici bir durum yaratmaz. Genellikle batın ultrasonu çekilirken farkedilir. Karaciğer yağlanmasına ek olarak karaciğerde ikincil problemler de varsa, örneğin; Karaciğer büyümesi veya karında ağrı, şişlik, sıvı toplanması, sarılık veya karaciğer enzimleri (SGOT, SGPT vs) değerleri yükselmişse önemli olabilir.

 

Menü


Son Eklenenler

Ömer Bayar Ömer Bayar
 ANKARA
Habib Bostan Habib Bostan
 İSTANBUL
Gülsemin Koçak
 İSTANBUL
Nurten Boyraz Nurten Boyraz
 ANKARA
Önder Koç Önder Koç
 ANKARA

Doktor Ara


Ara :Kategori Seç

Firma Ara

Bu site doktor arayanlar, hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer alan doktor bilgilerinde değişiklik olmuş olabilir. Lütfen değişiklikleri bildiriniz. Siteye kullanıcı olarak üye olanlar bilgilerini güncelleyebilirler. Sitede yayınlanan bilgilerin içeriğinden site yönetimi sorumlu değildir
UYARI